شما اینجا هستید: صفحه اصلی » سوالات متداول

سوالات متداول

۱-  نحوه ارتباط برقرار کردن با دستگاه برای کانفیگ از طریق کامپیوتر به چه صورت است؟

ارتباط برقرار کردن با دستگاه از طریق کابل USB می باشد. یک سر کابل USB به یکی از پورتهای کامپیوتر متصل می شود و سر دیگر کابل به پورت mini-USB دستگاه تلتونیکا متصل می شود. نصب نرم افزار VCP Driver برای ارتباط با دستگاه ضروری است.

 

۲-  به دستگاه پیامک ارسال می کنم، دلیور می شود اما هیچ پاسخی دریافت نمی شود، چرا؟

دلیل این مشکل موارد زیر است:

۱- برروی دستگاه login و password ست شده است.

۲- قسمت Authorized phone number کانفیگ شده است و شماره تلفن مورد نظر در این لیست وجود ندارد.

۳- فرمان یا پارامترهای آن به اشتباه وارد شده است.

۴- سیمکارت مورد نظر شارژ ندارد.

 

۳-  تفاوت میان min period و send period در کانفیگ دستگاه چیست ؟

پارامتر min period بازه زمانی دریافت دیتا از ماهواره های GPS را مشخص می کند در حالی که پارامتر send period بازه زمانی ارسال دیتا به سمت سرور را مشخص می کند.

 

۴-  دستگاه را کانفیگ می کنم اما پس از خاموش و روشن کردن دستگاه، کانفیگ انجام شده را مشاهده نمی کنم، دلیلش چیست ؟

 پس از کانفیگ دستگاه حتما باید اطلاعات برروی حافظه فلش دستگاه ذخیره شود (save) . همچنین پس از خاموش و روشن کردن دستگاه، پروفایل مورد نظر باید برروی حافظه دستگاه بارگذاری شود (Load) .

 

۵-  نمی توانم به دستگاه متصل شوم ، چرا؟

 ابتدا باید نرم افزار VCP Driver برروی سیستم نصب شود. ضمن اینکه باید از configurator هم ورژن دستگاه برای اتصال استفاده کرد. پس از اتصال کابل USB ، در صورتی که پورت مورد نظر شناسایی شود، در قسمت ports در device manager قابل مشاهده خواهد بود. پس از شناسایی پورت ، امکان اتصال به دستگاه فراهم خواهد بود.

 

۶-  آیا دستگاه ها از ۳G پشتیبانی می کنند ؟

بله. اکثر دستگاه های تلتونیکا برروی ۲G کار می کنند اما چهار مدل FM3600 ، FM6320 ، FM6300 و FM3620 از ۳G پشتیبانی می کنند.

 

۷-  چه تفاوتی میان گزینه های انتخاب حالت priority از جمله low ، high و panic وجود دارد ؟

ویژگی priority ، اولویت ارسال پکت های AVL به سمت سرور را مشخص می کند.

در صورتی که priority برروی low ست شود به دلیل انتخاب حالت اولویت پایین، پکت ها هنگام ارسال داده های دیگر همراه با آن به سمت سرور ارسال می شوند.

در صورت انتخاب گزینه high ، پکت ها بلافاصله از طریق GPRS به سمت سرور فرستاده می شوند.

حالت panic نیز مشابه حالت high می باشد اما در صورتی که استفاده از GPRS مقدور نباشد پکت های AVL از طریق SMS ارسال می شوند.

 

۸-  نحوه عملکرد دستگاه دوسیم کارته FM5500 چگونه است ؟

دستگاه FM5500 قابلیت استفاده همزمان از دو سیمکارت را داراست. همیشه SIM1 نسبت به SIM2 دارای اولویت بالاتری است. برای انتخاب حالت دو سیمکارت ، در قسمت global parameters ، باید گزینه profile change on برروی۲SIM operator list  ست شود. زمانی که حالت دوسیمکارت فعال شود ، پروفایل ۱ برروی حالت Home ، پروفایل ۲ برروی حالت SIM1 Roaming ، پروفایل ۳ برروی SIM2 Roaming و پروفایل ۴ برروی Unknown قرار می گیرد.

 

۹-  آیا امکان اتصال سنسور های دما ، وزن و سوخت به دستگاه ها وجود دارد ؟ 

امکان اتصال سنسورهای مختلفی به دستگاه های تلتونیکا وجود دارد. تعداد و نوع سنسورها بستگی به تعداد پورت های موردنظر برروی دستگاه دارد. بعنوان مثال ورودی های one-wire را می توان برای اتصال سنسور دما، وزن و Ibutton استفاده کرد. ورودی آنالوگ دستگاه را می توان برای اتصال سنسور سطح سوخت آنالوگ و وزن (آنالوگ)  استفاده کرد. از ورودی های دیجیتال می توان برای اتصال سنسور دربها ، alarm buttons و Ignition استفاده کرد. همچنین از پورت های RS232 می توان برای اتصال سنسور سوخت LLS ، ال سی دی ، گارمین، RFID و غیره استفاده کرد.

 

۱۰-   در شرایطی که امکان آنتن دهی سیم کارت میسر نشود نحوه عملکرد و ارسال اطلاعات خودرو به سرور چگونه است ؟

در زمانی که امکان ارسال اطلاعات از طریق GSM مهیا نیست دستگاه بر اساس میزان حافظه داخلی دستگاه ، اطلاعات را log می کند و در زمان مناسب به سمت سرور ارسال می کند.

 

۱۱-  آیا پس از قطع شدن برق خودرو و یا از کار انداختن دستگاه توسط راننده امکان ارسال پیامک هشدار( آلارم ) به شماره تعریف شده وجود دارد؟

 بلی. در دستگاه هایی که دارای باتری پشتیبان می باشند، می توان I/O مربوط به external voltage را فعال کرد تا در صورتی که برق دستگاه قطع شود ، event ایجاد شده را از طریق پیامک به شماره تعریف شده ارسال کند.

 

۱۲-  در کانفیگ دستگاه، ignition source برروی چه گزینه ای باید تنظیم شود ؟

در صورت قرارگیری ignition source برروی power voltage ، اگر ولتاژ بین مقادیر low و high قرار گیرد ( معمولا بین ۱۳ تا ۳۰ ولت ) ، ignition در وضعیت ON قرار می گیرد.

 در صورت قرارگیری ignition source برروی Digital input 1، اگر ِDin1=ON شود ignition=ON خواهد شد و اگر Din1=OFF شود ، ignition=OFF خواهد شد.

و در نهایت در صورتی که ignition source برروی Movement قرار گیرد، در صورتی که سنسور حرکتی ، حرکت را تشخیص دهد، Ignition=ON درنظر گرفته می شود و اگر سنسور، حرکت را ثابت لحاظ کند ، Ignition=OFF در نظر گرفته خواهد شد.

 

۱۳-  دستگاه هیچ دیتایی برروی سرور ارسال نمی کند، دلیلش چیست؟

این مشکل می تواند به عوامل متعددی وابسته باشد. مهمترین عوامل این مشکل موارد زیر می باشد :

۱- اتمام شارژ سیمکارت دستگاه.

۲- بروز مشکل برای ماژول های  GPS یا GSM.

۳- بروز مشکل در سمت برنامه receiver (دیکودر) نرم افزار.

۴- مسدود بودن پورت برروی فایروال سمت سرور.

۵- عدم کانفیگ صحیح دستگاه.

۶- کانفیگ نادرست آی پی یا پورت برروی دستگاه.

۷- کانفیگ نادرست پروتکل ارتباطی با سرور ( TCP یا UDP ).

۸- خاموش شدن دستگاه ( قطع برق دستگاه ).

نکته : در صورتی که شبکه GSM در مقاطعی دچار قطعی شود، دستگاه اطلاعات دریافت شده از ماهواره GPS را در حافظه داخلی خود ذخیره می کند و به محض پوشش دهی شبکه GSM ، اطلاعات ذخیره شده در حافظه داخلی دستگاه، به سمت سرور ارسال خواهند شد. اولویت خالی کردن اطلاعات حافظه داخلی دستگاه و ارسال آن به سمت سرور بر اساس کانفیگ Record settings مشخص خواهد شد. در صورتی که sorting برروی from newest تنظیم شود، از رکوردهای جدیدتر به سمت رکوردهای قدیمی تر عملیات ارسال انجام می شود و در صورتی که برروی from oldest تنظیم شود، رکوردهای قدیمی تر زودتر ارسال می شوند.

 

۱۴-  تفاوت میان monitoring و دیگر گزینه ها در قسمت generate event در کانفیگ I/O دستگاه چیست ؟

بطور کلی سه حالت می توان برای عملکرد عناصر I/O در نظر گرفت:

  • حالت غیر فعال: در این حالت که هیچ I/Oای فعال نشده است، پکت های AVL تنها حاوی اطلاعات GPS خواهند بود.

نکته: در صورتی که هر کدام از I/O ها فعال شوند شما می توانید از قسمت generate event مورد monitoring ویا دیگر موارد را انتخاب نمایید.

  • حالت monitoring :  در هر پکت AVL اطلاعات I/O فعلی نیز همراه با مختصات GPS ارسال می گردد. در این حالت هیچ پکت AVL مستقلی ایجاد نمی گردد و اطلاعات I/O همراه با اطلاعات GPS در قالب پکت های AVL واحد به سمت سرور ارسال می شوند.
  • حالات دیگر: یک پکت AVL مستقل حاوی داده های مختصات GPS همراه با اطلاعات I/O در زمان وقوع  event ایجاد می گردد.همچنین در این حالت امکان استفاده از SMS event نیز میسر می گردد

 

۱۵-  میزان زمان نگهداری باتری در دستگاه های FM5300 و FM5500 چقدر می باشد ؟

میزان زمان عملکرد باتری به عوامل متعددی از جمله دما ، فرکانس ارسال اطلاعات، ( از طریق GPRS یا SMS ) ،سن باتری، و دوره های زمانی شارژ و دشارژ باتری وابسته است. بطور متوسط عملکرد باتری در حالت sleep mode در حدود ۱۵ ساعت ، در حالت deep sleep mode در حدود ۱۳۷ساعت ، و در حالت عملکرد نرمال ( دریافت دیتا از ماهواره هر ۱۰ ثانیه، و ارسال ۴ رکورد به ازاء هر ۶۰ ثانیه ) در حدود ۲ ساعت و نیم می باشد.

 

۱۶-  در بازه های غیر مشخصی از شبانه روز هیچ دیتایی از سوی دستگاه ارسال نمی شود (پرش دیتا )، دلیلش چیست؟

اصلی ترین و مهمترین مساله ای که می تواند باعث بروز این مشکل شود عدم پوشش دهی مناسب شبکه های ارتباطی GPS یا GSM  در برخی از مکان ها و زمان ها می باشد ( برای مثال عدم آنتن دهی سیمکارت). ضمن اینکه باید از صحت کارکرد ماژول های GPS و GSM نیز اطمینان حاصل کنیم.

نکته : در صورتی که شبکه GSM در مقاطعی دچار قطعی شود، دستگاه اطلاعات دریافت شده از ماهواره GPS را در حافظه داخلی خود ذخیره می کند و به محض پوشش دهی شبکه GSM ، اطلاعات ذخیره شده در حافظه داخلی دستگاه، به سمت سرور ارسال خواهند شد. اولویت خالی کردن اطلاعات حافظه داخلی دستگاه و ارسال آن به سمت سرور بر اساس کانفیگ Record settings مشخص خواهد شد. در صورتی که sorting برروی from newest تنظیم شود، از رکوردهای جدیدتر به سمت رکوردهای قدیمی تر عملیات ارسال انجام می شود و در صورتی که برروی from oldest تنظیم شود، رکوردهای قدیمی تر زودتر ارسال می شوند.

 

۱۷ – نحوه استفاده از قابلیت VOICE در دستگاه FM5300 چگونه است؟

دستگاه FM5300 دارای قابلیت دریافت و برقراری تماس صوتی است. به منظور فعال کردن این قابلیت، یک گوشی تلفن با میکروفون الکترونیکی و کانکتور RJ11 باید به پورت audio دستگاه متصل شود. در Global Parameters قسمت Call Settings ، چهار پارامتر وجود دارد : Call number ، Call trigger ، Ringtone و Auto answer . به منظور آغاز یک تماس، یک ورودی دیجیتال مناسب باید بعنوان Call trigger انتخاب شود. برای راه اندازی تماس، ورودی انتخاب شده بایستی به زمین متصل گردد. زمانی که یک تماس برقرار شود، FM5300 با شماره ای که در قسمت Call number تعریف شده است تماس می گیرد. برای آغاز یک تماس با FM5300 ، ابتدا باید شماره سیمکارتی که داخل دستگاه قرار داده شده است را شماره گیری کرد. زمانی که FM5300 یک تماس ورودی را دریافت کرد، می تواند ملودی که از لیست Ringtone ها انتخاب شده است را پخش کند. پس از آن، FM5300 به طور خودکار پس از تعداد زنگ هایی که در قسمت Auto answer مشخص شده است به تماس پاسخ خواهد داد.