شما اینجا هستید: صفحه اصلی » مجله » ردیاب خودرو چیست؟! (راهنمای کامل جهت خرید ردیاب خودرو)

ردیاب خودرو چیست؟! (راهنمای کامل جهت خرید ردیاب خودرو)
ردیاب خودرو چیست؟! (راهنمای کامل جهت خرید ردیاب خودرو)
(5) 3 votes

شنبه 05 مرداد 1398

با توجه به بالا رفتن ارزش وسایل نقلیه باید نظارت بیشتری بر روی آنها داشته باشیم. بطور مثال همین الان خودرو شما کجا پارک شده است؟ اگر خودرویی برای یکی از اعضای خانواده تهیه کرده‌اید چگونه از رانندگی ایمن و مطمئن او اطمینان پیدا می کنید؟ اگر شما کسب و کاری دارید که بر پایه مدیریت ناوگان وسایل نقلیه تان است و از دست دادن یکی از آنها ضرر بزرگی به حساب می آید چگونه می توانید کنترلی بر رانندگان و خودرو های خود داشته باشید؟ این سوالات و سوالهای مشابه را می توان با یک جواب ساده پاسخ داد، … با خرید ردیاب خودرو شما می‌توانید نظارت دقیقی بر موقعیت لحظه ای ، مسیرهای پیموده شده خودرو، نحوه رانندگی راننده و بسیاری امکانات جانبی دیگر را در کنار هم داشته باشید.

ما در این راهنما به شما کمک می کنیم بهترین ردیاب خودرو متناسب با نیاز خود را پیدا کنید و به جواب بسیاری از سوالات خود در مورد ردیاب خودرو برسید.

ردیاب خودرو (Car Tracker) چیست؟

ردیاب های خودرو دستگاه های کوچکی هستند که بر روی خودرو نصب می شوند و با استفاده ازماهواره‌های موقعیت یابی جهانی GNSS(Global Navigation Satellite System) ، به مدیران ناوگان، والدین و صاحبان وسیله نقلیه اجازه می دهد انواع وسایل نقلیه موتوری سبک و سنگین خود مانند سواری ، کامیون و موتورسیکلت را نظارت و ردیابی کنند. ردیاب خودرو که در بازار به GPS خودرو یا ردیاب آنلاین نیز شهرت دارد قادر به ارائه سرعت و داده های موقعیت مکانی لحظه ای برای اتومبیل است و با استفاده از سیم کارت و مودم GSM(The Global System for Mobile Communications)خود اقدام به ارسال اطلاعات می کنند ، در حالی که گزینه های ارزان قیمت این نوع ردیاب ها که به آنها GPS آفلاین نیز گفته می شود اطلاعات دریافتی را برای مراجعه کننده در خود ثبت می کنند . در برخی از ردیابهای خودرو، می توان تنظیماتی را انجام داد که بطور مثال اگر هر زمان راننده سرعتی خارج از بازه تعیین شده و یا انحرافی از محدوده جغرافیای که توسط شما تعیین شده است داشته باشد ردیاب خودرو موارد را به شما هشدار می‌دهد.

و شما به همین راحتی میتوایند با خرید بهترین ردیاب خودرو از کوچکترین اتفاقات خودرو خود مطلع شوید.

یک ردیاب خودرو بر پایه GPS (Global Position System) چگونه کار می کند؟

 

>> فرآیند ردیابی با GPS به اینصورت است که از یک شبکه ماهواره ای برای تعیین مکان یک دستگاه که بطور خاص برای این منظور طراحی شده است استفاده می شود. ایده اصلی این است که یک ردیاب GPS با استفاده از یک فرآیند به نام Trilateration  ( اندازه‌گیری زمان مطلق انتشار امواج از سه ماهواره منبع مختلف ) برای تعیین مکان فیزیکی خود بر اساس فاصله ای که از سه ماهواره GPS دارد استفاده می کند . این همان  تکنولوژی دقیقی است که توسط سیستم ناوبری، ردیاب خودرو و مسیریاب خودرو شما استفاده می شود .

ردیاب خودرو و ماهواره های جی پی اس ره نگار گستر

>> بطور مثال اگر ردیاب خودرو فعال درست نصب شده باشد بعد از نصب برای اولین بار چیزی حدود 5 الی 10 دقیقه زمان می برد تا ردیاب موقعیت خود را با ماهواره های مکان نما (GNSS)فیکس کند البته در برخی از ردیاب‌ خودرو این عملیات بدلیل قدرت بالا ماژول جی پی اس آنها و همینطور سرعت پردازنده، سریع تر اتفاق می افتد و موقعیت خود را اعلام کند ، البته اگر بعد از نصب ردیاب ، خودرو شروع به حرکت کند این فیکس شدن سریع تر صورت می گیرد.

آموزش تنظیم کاهش مصرف انرژی ردیاب خودرو

انواع سیستم‌های ردیاب خودرو

>> اساسا دو نوع سیستم ردیابی GPS وجود دارد که آنلاین و آفلاین نامیده می شوند . و هر دو دارای مزایا و معایبی هستند ، که در ادامه به آن می پردازیم.

ردیاب آنلاین

ردیابهای آنلاین خودرو همیشه در حال دریافت اطلاعات موقعیتی از ماهواره ها و ارسال آنلاین این داده ها به همراه اطلاعات دیگر مانند مسیرهای طی شده ، نوع رانندگی و وضعیت خودرو به سرور هستند . این بدان معنی است که شما می توانید در هر لحظه که بخواهید با یک کلیک از طریق وب سایت یا اپلیکیشن و نرم افزار جای دقیق وسیله نقلیه و وضعیت آن را مشاهده کنید یا تاریخچه مسیری که خودرو پیموده را در زمان دلخواه بررسی کنید همچنین از اطلاعاتی دیگر مانند اینکه خودرو از سرعت مجاز فراتر رفته یا نه و یا میزان کارکرد موتور ، سوخت مصرفی و مسافت طی شده آن با خبر شوید.

اما هزینه هایی که برای این نوع ردیاب ها پرداخت می شود غیر از مبلغ ناچیزیی که مربوط به ارسال اطلاعات است و با شارژ سیم کارت پرداخت می شود ، معمولا هزینه ای است که بابت اشتراک ماهانه یا سالانه نرم افزار و سرویس باید پرداخت شود .

چیست بهترین ردیاب خودرو  ره نگار گستر

ردیاب آفلاین

این نوع ردیابها مانند مدلهای آنلاین اطلاعات را جمع آوری می کنند اما آنها را ارسال نمی کنند و در واقع فاقد سیم کارت و فرستنده موبایلی هستند و تمام اطلاعات را بر روی حافظه جانبی خود و یا بر روی یک فلش ذخیره می کنند و این بدان معنی است که شما برای استخراج اطلاعات باید حافظه جانبی و یا فلش را از وسیله نقلیه جدا کنید و آن را به رایانه خود متصل کنید تا بعد بتوانید اطلاعات و مسیر پیموده شده توسط خودرو را مورد مشاهده و بررسی قرار دهید.

از مزایای این ردیاب می‌توان به عدم استفاده از سیم کارت اشاره کرد و اینکه دیگر برای شما ارتباط با اینترنت از طریق ردیاب مهم نمی‌باشد و فقط ارتباط با ماهواره های موقعیت‌یاب جهانی در این شرایط حائز اهمیت می‌باشد.

و از معایب این نوع ردیاب خودرو نیز میتوان بحث ارتباط با اینترنت برای افرادی که خواهان ارتباط آنلاین با دستگاهشان هستند و می خواهند ردیاب را بصورت لحظه ای بررسی کنند می توان اشاره کرد.

این نوع ردیابها از نوع آنلاین ارزانتر هستند و هیچ نوع هزینه شارژ سیم کارت و اشتراک ماهانه یا سالانه ندارند اما این را در نظر داشته باشید که امکانات این دستگاه به مراتب پایین تر خواهد بود.

یک ردیاب آنلاین از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

ساختار کلی ردیاب های آنلاین به اینصورت هست که از یک ماژول گیرنده GPS و از یک مودم فرستنده GSM موبایلی تشکیل شده اند به اینصورت که امواج GPS یا دیگر امواج موقعیت یابی در جهان مانند گلوناس روسیه ، گالیله اروپا و یا بایدو چین را دریافت می کنند و از طریق سیم کارت و فرستنده GSM خود اقدام به ارسال اطلاعات می کنند . این روند کلی هست اما با توجه به سایز و قیمت ردیابها روند این مسیر دریافت ، ارسال و امکانات جانبی در ردیابها متفاوت هست بطور مثال ردیابهای قدیمی تر دارای آنتن های GPS و GSM اکسترنال بودند که با سیم به ردیاب متصل می شد و در ردیابهای جدید این آنتن های اکسترنال حذف شده اند و بصورت قطعات کوچک بر روی برد ردیاب تعبیه شده اند که این کار به سهولت نصب و بیشتر مخفی ماندن ردیاب و هزینه کمتر برای خرید ردیاب کمک می کند و یا در ردیاب های جدید امکان اتصال بلوتوثی با سنسور رطوبت و دما فراهم شده که دیگر لازم نیست مانند ردیاب های قدیمی داخل خودرو سیم کشی صورت بگیرد و یا ردیاب های جدید قابلیت پشتیبانی از دو سیم کارت و همچنین نسل های جدیدتر اینترنت موبایل را دارا هستند.

ردیاب خودرو چه تفاوتی با مسیریاب خودرو دارد؟

تفاوت بین یک ردیاب خودرو و مسیریاب خودرو این است که مسیریاب های خودرو در واقع یک کامپیوتر با مانیتور کوچک هستند که در مقابل راننده قرار دارند و با در اختیار داشتن نقشه راه هایی که از قبل در آنها نصب شده ، شروع به دریافت اطلاعات موقعیتی از ماهواره های GPS می کنند و آن را به همراه مسیرهای رانندگی در اختیار شما می گذارند و به شما برای رسیدن به آدرس مورد نظر کمک می کنند ، در حالی که ردیاب های خودرو وسیله کوچکی هستند که معمولا بصورت مخفی در خودرو نصب می شوند تا اطلاعات مربوط به نوع رانندگی و مسیرهای طی شده را نگهداری کنند و اقدام به ارسال اطلاعات کنند تا افراد دیگر یا خود شخص صاحب اتومبیل بتوانند مکان خودرو و وضعیت آن را بصورت آنلاین مشاهده کنند و در صورت نیاز اقداماتی را از راه دور بر روی خودرو اعمال کنند.

بطور کلی یک مسیریاب داخل خودرو به شما خدمات می‌دهد اما یک ردیاب خودرو ، در خارج از خودرو به شما خدمات می‌دهد.

 

دستگاه های ردیابی خودرو برای چه منظور استفاده می شوند؟

>> هدف اصلی یک دستگاه ردیابی GPS این است که با نظارت لحظه ای بر خودرو هر لحظه شما را از سلامتی خودرو و سلامتی سرنشینان آن آگاه کند و سناریو های مختلفی نیز بر پایه این نوع ردیاب ها می توان پیاده سازی کرد که بسیار مفید هستند. به عنوان مثال ، اگر ماشین شما دزدیده شد و شما روی آن یک ردیاب نصب کرده باشید می توانید موقعیت دقیق آن را به پلیس ارائه دهید و یا نحوه رانندگی و سرعت راننده را در فاصله زیاد مورد بررسی کامل قرار دهید.

آموزش فعال‌سازی تشخیص تصادف ردیاب خودرو

آموزش کامل فعال‌سازی رانندگی سبز در ردیاب‌ خودرو رانندگی سبز ردیاب خودرو green driving

ردیاب خودرو چیست ره نگار گستر

>> ردیاب های خودرو گزینه بسیار مناسبی برای والدینی هست که می خواهند از جوانان و سالمندان خود مراقبت کنند و مسیر های طی شده توسط آنها ، موقعیت فعلی، سرعت آنها و نحوه رانندگی‌شان را بررسی کنند و بصورت خودکار از مباحثی مانند سرعت غیر مجاز و یا خارج شدن از محدوده جغرافیایی تعیین شده آن با خبر شوند.

>> دستگاه های ردیاب خودرو برای صاحبان ناوگان بزرگ اتومبیل ها یا کامیون ها نیز بسیار سودمند است . بعضی افراد از این تکنولوژی برای نگهداری تاریخچه مسیرهایی که وسایل نقلیه پیموده اند و مشاهده آنها در زمان های دلخواه و همچنین از اطلاعات ردیاب برای ذخیره و داشتن اطلاعاتی مانند کنترل مسافت پیموده شده ، مدت زمان روشن بودن و یا مصرف سوخت وسایل نقلیه استفاده می کنند و عده ای نیز بدنبال نحوه رانندگی راننده های خود با وسیله نقلیه هستند.

سامانه نرم افزاری ردیاب خودرو

>> شما ممکن است در موقعیتهای مختلف لازم باشد از موقعیت خودرو خود با خبر شوید و بدانید در چه وضعیتی است این نیاز براحتی با نصب یک ردیاب خودرو برطرف می شود تنها نکته این است که برای داشتن موقعیت و اطلاعات آنلاین از ردیاب ، باید خودرو در پوشش آنتن های مخابراتی موبایل BTS قرار داشته باشد.

یک ردیاب خودرو خوب چه ویژگی هایی دارد؟

فارغ از امکانات زیادی که برای ردیاب های خودرو در سایتهای مختلف تبلیغ می شود ما در اینجا به شما یکسری امکانات و ویژگی های کاربردی و مفید معرفی می کنیم تا با داشتن اطلاعات جامع و کامل به جستجوی بهترین ردیاب خودرو مناسب مورد نظر خود در بازار بپردازید.

ابتدای امر پیشنهاد می کنیم در بین شرکت های خوش نام و با تجربه دنبال ردیاب متناسب با خودرو خود باشید و سابقه آن شرکت ها را مد نظر قرار دهید.

در ادامه برخی از فاکتورهای انتخاب یک ردیاب مناسب برای خودروهای شخصی در ذیل آمده است :

  1. در صورتی که خودرو شخصی هستید و میخواهید ردیاب را در قسمتی پنهان نصب کنید توصیه می‌کنم ردیابی جمع و جور با آنتن های داخلی انتخاب کنید که هم ردیاب بیشتر مخفی بماند و هم سهولت در نصب و جاهای زیاد برای قرار گیری در خودرو برای آن فراهم باشد و پیدا کردن آن برای سارقین براحتی اتفاق نیافتد، زیرا اگر ردیاب شما یک آنتن خارجی در دسترس داشته باشد پیدا کردن آن کار بسیار ساده‌ای خواهد بود.

2- ردیاب دارای باتری داخلی باشد که اگر بطور مثال باتری خودرو به هر دلیلی از کار افتاد باز هم تا ساعاتی توسط باتری پشتیبان ردیاب از محل خودروی خود با خبر باشید. در غیر اینصورت ردیاب این امکان را داشته باشد که بلافاصله پس از قطع شدن باطری خودرو یا جدا شدن آن از مدار یا موتور شما را با استفاده از پیامک یا اپلیکیشن از این اتفاق آگاه سازد.

3- برای زمان های مختلف مثل قرار گرفتن ردیاب در خارج از پوشش شبکه ، ردیاب دارای حافظه داخلی یا مموری کارت برای ذخیره اطلاعات باشد تا در اولین فرصت و قرار گیری در پوشش مناسب اقدام به ارسال اطلاعات کند تا با این امکان هیچ دیتا و سوابقی از مسیرهایی که خودرو پیموده را از دست ندهد.

4- سیستم ضد سرقت و تشخیص جابه جایی خودرو توسط جرثقیل و اعلام آن که بسیار کاربردی است و امروزه بسیاری از سرقت ها توسط بکسل و حمل با چرثقیل انجام می گیرد.

5- قابلیت تشخیص تصادف خودکار و ارسال درخواست کمک توسط ردیاب در زمانهای بروز حادثه

6- دارا بودن قابلیت محافظت در مقابل گرد و غبار و آب و یا سهولت در امکان ساخت پوشش محافظتی برای ردیاب

7- امکان کنترل خروجی ردیاب برای قطع و وصل کردن رله و خاموش کردن خودرو از راه دور

8- مصرف برق کم و قابلیت تنظیم برای رفتن به حالت های صرفه جویی زیاد در مصرف برق

9- سریع فیکس شدن جی پی اس و امکان دریافت وضعیت از ماهواره های مختلف موقعیت یاب جهانی

10- پشتیبانی از رانندگی سبز

11- دارا بودن تنظیم ارسال موقعیت با SMS در زمانهای نبود پوشش GPRS

12- کنترل مصرف سوخت خودرو و ارتباط با سنسورهای دیگر در صورت نیاز شما که در برخی از ردیاب‌ها موجود می‌باشد.

13- Geofencing خودکار و تشخیص وضعیت برای جلوگیری از سرقت ماشین

14- قابلیت تغییر تنظیمات و کنترل ورودی و خروجی ها توسط پیامک

15- امکان تنظیم اعلام حالتهای مختلف مانند سرعت غیرمجاز خودرو

gps خودرو ردیاب خودرو

چگونه می توان از یک ردیاب خودرو استفاده کرد؟  و یا نحوه نصب ردیاب خودرو به چه صورت می‌باشد؟

>> نصب و راه اندازی یک ردیاب خودرو در وسیله نقلیه شما معمولا بسیار راحت است ، البته که ممکن است این فرآیند در دستگاه های مختلف کمی متفاوت باشد . تفاوت اصلی در نوع اتصال ردیاب به منبع انرژی در خودرو هست ، اما تنوع کافی برای آن وجود دارد که ابتدا لازم است یک راهنمای خوب را بررسی کنید.

>> برخی از ردیاب های خودرو طوری طراحی شده اند تا به کانتکور استاندارد خودرو ( OBD II ) متصل شوند که معمولا در زیر فرمان قرار دارد. مزیت این کار در این هست که ردیابها انرژی خود را بطور مستقیم از اتصال تشخیصی دریافت می کنند ، بنابراین نصب آنها بسیار ساده و راحت است . اگر شما تا به حال از یک دستگاه کد خوان یا دیاگ استفاده کرده اید ، پس نصب این نوع ردیاب برای شما بسیار راحت است.

>> سایر ردیاب های خودرو طوری طراحی شده اند که دارای یک سوکت سیار هستند یا به لوازم جانبی یک سوکت وصل می شوند ، که البته محدودیت هایی برای شما فراهم می کند. این ردیابها نیز برای نصب و استفاده بسیار راحت و آسان هستند ، اما بسته به نوع و مدل ردیاب گاهی لازم است زمان بیشتری برای نصب آن صرف شود.

>> هنگامی که یک ردیاب خودرو بر روی وسیله نقلیه خود نصب کرده اید ، می توانید از نرم افزار مربوط به آن از طریق لپتاپ ، موبایل یا تبلت خود برای مشاهده مکان آن بصورت آنلاین با خبر شوید و همچنین از امکان جانبی بسیار سودمند این نرم افزارها استفاده کنید.

آموزش راه اندازی ردیاب خودرو راه اندازی ردیاب خودرو تلتونیکا مدل fmb920 fmb900

دلیل عدم ارسال اطلاعات ردیاب خودرو بر روی سرور

امیدوارم با مطالعه این محتوا اطلاعات جامع و کاملی در حیطه ردیاب خودرو به دست آورده باشید تا ان شا الله با دید بازتری خرید خود را انجام دهید.

تهیه و تنظیم این مقاله : ایمان باغبان ، عضو گروه پشتیبانی شرکت ره نگار گستر

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین بررسی‌ها

تشخیص وضعیت از طریق بررسی رفتار LED ردیاب خودرو

یکشنبه 12 خرداد 1398
تشخیص وضعیت از طریق بررسی رفتار LED ردیاب خودرو
(5) 1 vote

تشخیص وضعیت از طریق بررسی رفتار LED ردیاب خودرو موارد بررسی در این مقاله: بررسی Navigate LED (چراغ وضعیت موقعیت‌یاب دستگاه) و Status LED (چراغ وضعیت مودم و عمومی دستگاه)...

آموزش بررسی عملکرد ردیاب خودرو مدل FMB920تلتونیکا در مواقع قطع جریان برق

یکشنبه 12 خرداد 1398
آموزش بررسی عملکرد ردیاب خودرو مدل FMB920تلتونیکا در مواقع قطع جریان برق
(5) 2 votes

آموزش بررسی عملکرد ردیاب خودرو مدل FMB920 تلتونیکا در مواقع قطع جریان برق، یکی از سؤالاتی که برای خیلی از دارندگان ردیاب خودرو پیش می‌آید این است که اگر برق...

آموزش و بررسی بخش وضعیت (Status) نرم‌افزار کانفیگوراتور و اطلاعات نمایش داده‌شده از ردیاب‌ خودرو FMB900 و FMB920 تلتونیکا

یکشنبه 08 اردیبهشت 1398
آموزش و بررسی بخش وضعیت (Status) نرم‌افزار کانفیگوراتور و اطلاعات نمایش داده‌شده از ردیاب‌ خودرو FMB900 و FMB920 تلتونیکا
(5) 3 votes

با اگاهی داشتن از اطلاعات بخش وضعیت (Status) نرم‌افزار کانفیگوراتور می توانید به اطلاعات مفید و پرکاربردی در جهت کارکرد بهتر ردیاب خودرو و همچنین تست و بررسی آن در...